5 lutego w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim odbyło się spotkanie poświęcone 80. rocznicy likwidacji getta. Kosów Lacki był jedną z tych miejscowości, gdzie duża Żydzi stanowili dużą część społeczności miasta, współtworzyli, a można powiedzieć, że byli podstawą miejskiej tkanki Kosowa.
W bliskim sąsiedztwie w trakcie II Wojny Światowej powstał karny obóz pracy i obóz koncentracyjny w Treblince, dlatego podczas spotkania byli też przedstawiciele Muzeum Treblinka.
"Mówiąc o śmierci, nie zapominajmy też o życiu, o kilkuset latach funkcjonowania wielokulturowej społeczności Kosowa, wkładu Żydów w kulturę i rozwój gospodarczy." - mówił Artur Ziontek organizator spotkania.
MGOK w Kosowie Lackim bardzo dba o zachowanie pamięci o historii miasta, dawniej wsi, w budynku ośrodka można zobaczyć czasowe wystawy dotyczące ważnych postaci i wydarzeń, m.in. Torę należącą do kosowskich Żydów, modlitewniki i fotografie, ale też duży wybór literatury poświęconej historii regionu.
Oprócz zbiorów MGOK-u w Kosowie można zobaczyć budynek dawnej synagogi oraz mykwy ( obecnie komisariat policji), ale także charakterystyczne dla regionu kamieniczki wokół centralnej części miasta, gdzie dawniej mieszkała społeczność żydowska.
Serdecznie polecamy spacer po Kosowie z opowieścią Artura Ziontka. :)
Comments