top of page

Od Jana do Dziadów / Cykl wydarzeń

WSTĘP NA WSZYSTKIE WYDARZENIA JEST WOLNY

Projekt zakłada organizację cyklu wydarzeń w małych miejscowościach leżących na dawnym historycznym trakcie pocztowym Warszawa - Wilno - Wielkim Gościńcu Litewskim i w jego okolicy. Małe miasta z bogatą, kilkusetletnią historią dawniej rozwijały się dzięki położeniu na ważnym trakcie handlowym. Dziś są to klimatyczne miejscowości, gdzie często sami mieszkańcy nie znają ciekawych historii związanych z ich miastem. Projekt będzie wydarzeniem interdyscyplinarnym. Zakłada połączenie przekazania wiedzy historycznej podczas spotkań i spacerów historycznych - materialne pamiątki historyczne, ale też podtrzymywanie tradycji niematerialnej - tj. tradycji mówionej, kuchni i zwyczajów. Poprzez połączenie obrazu i słowa chcemy wspierać budowanie tożsamości lokalnej mieszkańców małych miejscowości leżących na pograniczu Mazowsza i Podlasia.
Każde spotkanie będzie składało się z trzech elementów, które opowiedzą o tradycji i przekażą konkretną wiedzę - opowieść, animacja, degustacja.

Od Kupały do Jana

baner_4x3.png

23 czerwca spotkamy się, aby poznać historię i obyczaje związane z letnim przesileniem. Noc sobótkowa, noc kupały, noc świętojańska. 

Przy ognisku porozmawiamy o obyczajach słowiańskich, spróbujemy kuchni sezonowej z ziołami. 

Miejsce wydarzenia: Agroturystyka Latosowo

Zapisy: kulturalnaturystyka.kontakt@gmail.com

tel. 511987560 

Miasto z El Greco i spacer po Ceranowie

baner-23-lipca.png

Czy wiesz gdzie odnaleziono jedyny obraz El Greco w Polsce? Jak wyglądał Kosów Lacki na przestrzeni wieków? Jaką historię kryje w sobie Ceranów? Zapraszamy na spacer po tych miejscowościach. Na uczestników będzie czekała kulinarna niespodzianka.


Przewodnikiem będzie Artur Ziontek – regionalista, historyk, pisarz. Bada i opisuje historię Podlasia i miejscowości  m in.  Ceranowa, Kosowa Lackiego. Jest autorem książki „Na litewskim trakcie:Stanisław August Poniatowski i XVIII-wieczni podróżnicy w Sokołowie Podlaskim i Węgrowie” wydanej w 2021 roku przez Sokołowskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne

godz. 11.00-13.00

miejsce zbiórki: ul. Słoneczna 3, Kosów Lacki ( przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim)

Zapisy: kulturalnaturystyka.kontakt@gmail.com

Sokołów Podlaski

baner-17-wrzesnia.png

Sokołów Podlaski, prawa miejskie otrzymał w 1424 roku z rąk Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda. Podczas spaceru poznamy historię miasta i zatrzymamy się przy najstarszych budynkach w mieście oraz w miejscu tych, które już nie istnieją. 

Spacer z degustacją odbędzie się 17 września 2022r.,

Miejsce zbiórki: pomnik ks. S. Brzóski ( plac Księdza Brzóski) 

Godz. 13.00-15.00

Oprowadzają: Grzegorz Gawrysiak i Bartek Skibniewski pracownicy dokumentacji dziejów miasta w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sokołowie Podlaskim

Zapisy: kulturalnaturystyka.kontakt@gmail.com

tel. 511987560 

Sokołów Podlaski - Przeździatka

baner-24-wrzesnia.png

Podczas drugiego spaceru poznamy kolejną część historii miasta. Odwiedzimy zabytkowy park na Przeździatce, opowiemy o pałacu Ogińskich, Malewiczów i  kobiecie, któa budowała sokołowską Cukrownię. 

Spacer  z degustacją  odbędzie się 24 września 2022r. 

godz. 11.00 -13.00
Miejsce zbiórki: parking przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego,
ul. Oleksiaka Wichury 5, Sokołów Podlaski

"Ogińscy, zabytkowy park, XIX-wieczna cukrownia"
Będzie pałacowo i industrialnie. Poznamy historię Przeździatki, kolejnych właścicieli i historię sokołowskiej cukrowni, której inicjatorką była kobieta - Elżbieta Hirschman.

Oprowadzają: Grzegorz Gawrysiak i Piotr Rybak - pracownicy dokumentacji dziejów miasta w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sokołowie Podlaskim

Zapisy: kulturalnaturystyka.kontakt@gmail.com

tel. 511987560 

Dziady w chacie

baner-28-pazdziernika.png

Dziady w chacie. 

Spacer po Starym i Nowym Liwie. W trakcie będziemy posiłkować się starą fotografią Liwa. Założenie jest takie, by na szlaku znaleźć miejsca, z których były robione ujęcia takich artystów jak Henryk Poddębski, Leonard Sempoiliński.


Opowiemy o tradycjach Dziadów - od pogańskich zwyczajów do współczesnych obchodów święta zmarłych, ale również o dziadach - wędrownych żebrakach, pośrednikach między światem żywych i umarłych.

15.00 - początek spaceru, Parking przy ul. Nowowiejskiej ( skrzyżowanie z ul. Senatorską) 

16.30 - spotkanie w chacie przy ul. Nowowiejskiej, poczęstunek. 

Na spacerze zwiedzimy zachowane elementy architektury drewnianej
pogranicza mazowiecko-podlaskiego. O 16.30 wejdziemy do jednej z chat, obejrzymy układ, elementy konstrukcji. Spróbujemy kuchni tradycyjnej dla regionu i pory roku. 

Zapisy: kulturalnaturystyka.kontakt@gmail.com 

tel. 511987560

Pamięć o niepamięci - spotkanie autorskie z Rafałem Hetmanem

banner-hetman.png

Spotkanie autorskie z Rafałem Hetmanem autorem książki "Izbica, Izbica" poprowadzi Piotr Brysacz /Wydawnictwo Paśny Buriat, Festiwal Patrząc na Wschód. 

O naszej pamięci i niepamięci, o budowaniu tożsamości lokalnej, procesach społecznych i naszej historii. 

Miejsce spotkania: Letnia Galeria Krainy Bugu przy RE - pracownia sztuki użytkowej 

Skrzeszew 80 ( powiat sokołowski)

Godz. 15.00

Wstęp wolny

Link do mapy Google: https://goo.gl/maps/HndSiNF88VGS4eZr9

bottom of page