top of page
Szukaj
Zdjęcie autoraKulturalna Turystyka

Podsumowanie konferencji "Turystyka kulinarna na rzecz dziedzictwa kulturowego"



Konferencję "Turystyka kulinarna na rzecz dziedzictwa kulturowego odbywającą się w Szkole Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula w dniach 17-18.04 2024 roku można z całą pewnością podsumować jako udane i wartościowe spotkanie badaczy i praktyków. Nie brakowało dobrego smaku i inspiracji. Wartością dodaną spotkania były liczne rozmowy w dobrym smaku i o dobrym smaku jak i możliwość integracji środowiska turystyki kulinarnej w Polsce.


Spotkanie było pod wieloma względami przełomowe. Po raz pierwszy udało się zaprosić tak niezwykłych mówców zagranicznych, reprezentujących różnorodne środowiska, projekty i podejścia do rozwoju turystyki kulinarnej. Po raz pierwszy na świecie udało się na jednej sali zaprezentować Światowe Stowarzyszenie Turystyki Kulinarnej (World Food Travel Association) reprezentowane przez Erika Wolfa założyciela i dyrektora organizacji, Sieć Dziedzictwa Kulinarnego (Culinarny Heritage) w osobie Niclasa Fjellström’a globalnego koordynatora i Europejski Region Gastronomii (European Region of

Gastronomy), którym w 2024 roku jest fiński region Saimaa, który reprezentowały Sari

Kaasinen i Anu-Anette Varho prowadzące ten projekt.


Pierwszy dzień konferencji został otwarty przez dr. inż. Piotra Dominika –

przewodniczącego komitetu naukowego i panią dr.hab. prof. Teresę Dziedzic – dziekana

wydziału turystyki Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula. Jego międzynarodową

część poprowadził Hubert Gonera, ambasador WFTA, dyrektor landbrand. Z ust

międzynarodowych gości można było dowiedzieć się: Jak wykorzystać zainteresowanie

turystów z całego świata dziedzictwem kulinarnym (Erik Wolf), Jak wygląda przyszłość

dziedzictwa kulinarnego, jaką misję i jakie działania może spełniać (Niclas Fjellström),

Dziedzictwo przyrodnicze i kulinarne jako fundament oferty turystyki kulinarnej

Europejskiego Regionu Gastronomicznego Saimaa 2024. (Anu-Anette Varho i Sari Kaasinen).


Część wystąpień będzie można pobrać ze strony konferencji

dziedzictwa-kulturowego/program/.


Drugi dzień konferencji otworzyli JM Rektor SGTiH Vistula – dr hab. Krzysztof

Celuch, prof. SGTiH Vistula. Zaraz po rektorze gości przywitał Piotr Borys wiceminister

odpowiedzialny za turystykę w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Obecność i deklaracje pana ministra każą w jasnych barwach patrzeć na przyszłość turystyki kulinarnej w Polsce. Optymizmem szczególnie napawają plany opracowania nowej Strategii rozwoju turystyki w Polsce obejmującej okres do 2036 roku, w której jak zadeklarował najwyższy rangą polityk odpowiedzialny za turystykę, turystyka kulinarna będzie należycie widoczna. Inicjatorem prac ma być ministerstwo.

Ogromne emocje wzbudził panel dotyczący przewodnika Michelin, który został

zorganizowany przez Polską Organizację Turystyczną. Po prezentacji nastąpiła dyskusja w ramach panelu poprowadzonego przez dr. inż. Piotra Dominika przewodniczącego Rady Programowej Konferencji. Udział w niej wzięli eksperci, którzy swoimi działaniami w realny sposób kształtują oblicze polskiej turystyki kulinarnej: wspomniana już Magdalena Krucz (POT), dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki – dr. Dominik Borek (MSiT), dyrektor Warszawskiej Organizacji Turystycznej (WOT) - Mateusz Czerwiński oraz Ambasador Światowego Stowarzyszenia Turystyki Kulinarnej (World Food Travel Association – WFTA) w Polsce,

dyrektor Landbrand - Hubert Gonera. W swoich wypowiedziach paneliści podkreślali

konieczność integracji i zwarcia szeregów branży turystycznej, gastronomicznej i rolniczej.

Jak wskazano podczas konferencji, mimo ogromnego potencjału, jaki drzemie w regionach, gotowości producentów i gestorów oraz zainteresowanych turystyka kulinarną istnieją bariery utrudniające rozwój turystyki kulinarnej. Do nich należy brak systemu porządkującego wiedzę na temat ilości szlaków kulinarnych oraz luka w zakresie systemu sieciującego polskie dziedzictwo kulinarne w regionach.

Ósma edycja konferencji poświęconej turystyce kulinarnej - stała się okazją do wyraźnego zaakcentowania tego problemu. Wydaje się niezbędny i wręcz pożądany powrót do dobrej praktyki wprowadzenia ogólnopolskiego systemu sieciowania i oznakowania miejsca wytwarzania, dystrybucji, propagowania produktów dziedzictwa kulinarnego. Konieczne jest także zadbanie o dokumentacje smaków, które zostały wpisane na listę Ministra Rolnictwa i Rozwój Wsi a ze względów naturalnych, smak nie jest już wytwarzany. Powoduje to

bezpowrotne utracenie dziedzictwa ze szkodą dla przyszłych pokoleń. Chodzi o to, żeby

zbudować dokumentacje złożone w kilku miejscach do wykorzystania w różnych działaniach kulinarnych. Dorobek przeszłych pokoleń, a przed wszystkim smak, powinien zostać przekazany przyszłym pokoleniom. Instytut Skrzynki w Powiecie Poznańskim powstał między innymi po to żeby takie działania realizować. To pionierskie w skali kraju działanie, jest odważnym krokiem Rady Powiatu Poznańskiego i jego Starosty. Kulinaria są tutaj rozumiane jako element tożsamości człowieka, tak ważnej w dobie jej zatracania poprzez globalizację i sztuczną inteligencję.



Spotkanie zostało zrealizowane przez Szkołę Główną Turystyki i Hotelarstwa Vistula i

firmę landbrand przy wsparciu i zaangażowaniu patronów i partnerów: Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiej Organizacji Turystycznej, Polskiego Stowarzyszenia Turystyki Kulinarnej, World Food Travel Association, Dziedzictwa Kulinarnego, Ogólnokrajowej Spółdzielni Turystycznej Gromada, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Dworu Mościbrody, Zwiedzanie Gorzelni w Podolu Wielkim, Stołecznego Biura Turystyki, Restauracji Let’s Nibble w Fabryce Norblina, Stolica Cafe, CoffeeLab, Wiatrowy Sad, Iwona Kowalska Food Photographer.

0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page